Szlaki żeglarskie i żeglugowe

Szlak żeglarski Giżycko – Węgorzewo
długość 25 km

Znak / kolor: szlak oznakowany
Na początku płyniemy krótkim odcinkiem jeziora Niegocin, by po chwili wpłynąć do Kanału Łuczańskiego. Przepływamy obok odrestaurowanego średniowiecznego zamku krzyżackiego oraz starego mostu obrotowego. Z Kanału Łuczańskiego wpływamy na wody jeziora Kisajno (należącego do kompleksu jezior Mamry), gdzie mijamy kilka wysp będących rezerwatem przyrody oraz półwyspy: Królewski Róg i Fuledzki Róg.
Następnie wpływamy na jezioro Dargin. Wkrótce dopływamy do mostu drogowego, łączącego Pozezdrze ze Sztynortem. Za mostem wpływamy na jezioro Kirsajty. To właśnie nad nim kręcono sceny do filmu „Faraon” (te, które rozgrywały się na Nilu). Szlak dociera po chwili na Mamry, na którym ukazuje się nam porośnięta lasem wyspa Upałty. Jest ona rezerwatem przyrody – występują na niej stanowiska lęgowe orła bielika. Z jeziora Mamry wpływamy na rzekę Węgorapę, gdzie po kilkuset metrach swój początek ma Kanał Węgorzewski. Trasa kończy się w porcie w Węgorzewie.

 

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich
długość: 130 km
Znak / kolor: szlak oznakowany

Trasa szlaku: Węgorzewo – jezioro Mamry – jezioro Kirsajty – jezioro Dargin – jezioro Kisajno – Giżycko – Jezioro Boczne – Jezioro Jagodne – jezioro Szymon – jezioro Tałtowisko – jezioro Tałty – Mikołajki – Jezioro Mikołajskie – jezioro Śniardwy – jezioro Seksty – jezioro Roś – Pisz

Opis: Szlak Wielkich Jezior Mazurskich to szlak żeglowny prowadzący przez największe i najpiękniejsze jeziora mazurskie. Żeglowanie nim rozpoczynamy w Węgorzewie a kończymy na jeziorze Roś w Piszu (można również płynąć w kierunku odwrotnym bądź przepłynąć tylko fragment całej trasy). Pokonanie całego szlaku zajmie ok. 7 dni. Trasa nie jest uciążliwa, jednak ze względu na dużą liczbę jezior oraz panujący na nich ruch, wymaga od żeglujących doświadczenia. Szlak ma wiele odnóg, więc płynięcie nim można wydłużyć i zarazem urozmaicić. Pozwoli to lepiej poznać, połączone systemem kanałów, inne mazurskie jeziora. Wyprawę rozpoczynamy w Węgorzewie. Zanim jednak odcumujemy jacht, warto zapoznać się z lokalnymi zabytkami. Znajdują się tu: późnogotycki kościół p.w. św. Piotra i Pawła oraz zamek krzyżacki. O walkach w latach 1914-1915 przypomina cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej.

Wypływamy z portu i Kanałem Węgorzewskim oraz Węgorapą docieramy na Mamry. Stamtąd kierujemy się na południe w stronę jeziora Kirsajty. To właśnie nad nim kręcono sceny do filmu „Faraon” (te, które rozgrywały się na Nilu). Następnie wpływamy na jezioro Dargin, potem Kisajno, a z niego do znajdującego się w Giżycku Kanału Łuczańskiego. Przepływamy obok odrestaurowanego średniowiecznego zamku krzyżackiego oraz, wciąż czynnego i obsługiwanego ręcznie, starego mostu obrotowego i przedostajemy się na wody jeziora Niegocin. Zanim jednak to uczynimy, dobrze by było zacumować w Giżycku i, poza wspomnianymi powyżej zabytkami, odwiedzić Twierdzę Boyen.
Przez jezioro Niegocin przepływamy, kierując się na południowy-zachód do Jeziora Bocznego, aby następnie przez ciąg jezior (m. in. Jagodne, Szymon i Tałtowisko) połączonych kanałami dotrzeć do Mikołajek. W tym mieście, przez wielu uważanych za żeglarską stolicę Polski, warto obejrzeć kościół p.w. Trójcy Świętej z 1842 roku oraz odwiedzić Muzeum Reformacji Polskiej.

Po odcumowaniu i odbiciu od brzegu, kierujemy się wodami Jeziora Mikołajskiego na południowy-wschód. Po ok. 3 kilometrach docieramy do rozwidlenia. Trzymając się lewej strony, wpływamy wąskim przesmykiem na jezioro Śniardwy. To największy naturalny zbiornik wodny w Polsce o powierzchni 113,4 km2.
Żeglując na wschód, po lewej stronie widzimy Zatokę Łuknajno, która wąskim kanałem łączy się z jeziorem Łuknajno. Jezioro jest rezerwatem wpisanym na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego i objęto je ochroną w ramach międzynarodowej konwencji RAMSAR.

Następnie przez dłuższy odcinek płyniemy wodami jeziora Śniardwy. Akwen miejscami jest dość płytki, pod powierzchnią wody znajdują się liczne kamienie. Trzeba żeglować (w kierunku południowo-wschodnim) bardzo uważnie, aby nie uszkodzić miecza. Najlepiej płynąć bliżej środka jeziora (najbardziej niebezpieczny jest prawy brzeg) i wypatrywać miejsc, w których na mapach są zaznaczone podwodne przeszkody.
Po przepłynięciu połowy trasy przez jezioro, można przycumować do wysp: Pajęczej lub Czarci Ostrów (potocznie zwanej Czarcią) i tam odpocząć. Podczas dalszej żeglugi mijamy po lewej stronie Szeroki Ostrów – największą wyspę na jeziorze Śniardwy, obecnie połączoną groblą z lądem. Po przepłynięciu obok wyspy Kaczor (po prawej stronie), kierujemy się na południe, na wody jeziora Seksty. Następnie Kanałem Jeglińskim, po pokonaniu metrowej różnicy poziomów w śluzie komorowej Karwik, docieramy do rynnowego jeziora Roś.
Wciąż kierujemy się na południe i po krótkim żeglowaniu dobijamy do portu w Piszu, w którym kończymy rejs. W mieście znajdują się m. in.: kościół o konstrukcji szachulcowej p.w. św. Jana Chrzciciela, neogotycki ratusz wybudowany w roku 1900 oraz zespół 8 niemieckich schronów wojskowych z okresu II wojny światowej.