Trasy piesze

Trasa „Spacer na Jakunówko” 15 km

Trasa ma prawie 15 kilometrów długości. Zaczyna się w Pięknym Brzegu. Następnie kierujemy się wzdłuż brzegu jeziora Święcajty na północ do ulicy Jasnej, apotem ul Zamkową na Plac Wolności. Z Placu Wolności, dalej idziemy ulicą Pionierów. Tutaj musimy skręcić w lewo na ulicę Zamkową. Dalej musimy kierować się na Kętrzyn. Po drodze miniemy stację benzynową oraz dworzec kolejowy. Niebawem znajdziemy się na drodze wyłożonej kamieniem polnym. Będziemy musieli przejść przez niestrzeżony kolejowy przejazd, a później skręcić w lewo. Po chwili zobaczymy z oddali Janówko i samotne gospodarstwo przy którym skręcimy w prawo i wejdziemy na drogę gruntową. Przed wejściem do Janówka udamy się w lewo do jaru nad Węgorapą. Następnie przed kolejnym przejazdem skręcimy w lewo. Będziemy szli dość zniszczoną drogą asfaltową. Musimy zejść z nasypu i skręcić w prawo, by dotrzeć do mostu kolejowego. Po jego przejściu ujrzymy starą gazownię. Później już dojdziemy do ulicy Armii Krajowej, a dalej do ulicy Targowej a z niej do Placu Wolności i ulicami Zamkowa a Potem Łuczańską wracamy do Ośrodka.

Trasa Promenadą Nadrzeczną Do Jeziora Mamry 9 km

Jest to trasa krótka, bo liczy sobie zaledwie 9 kilometrów. Nie mniej jednak na tej właśnie trasie napotkamy wiele interesujących widoków. Zaczyna się w Pięknym Brzegu. Następnie kierujemy się wzdłuż brzegu jeziora Święcajty na północ do ulicy Jasnej, apotem ul Zamkową na Plac Wolności. Z Placu Wolności, dalej mijamy hotel Nautic, PTTK, Kanał Węgorzewski, ogródki działkowe, kaplicę pod wezwaniem Matki Boskiej Fatimskiej i wracamy na Plac Wolności a potem do Ośrodka.
Promenada w Węgorzewie powstała dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z Unii Europejskiej. Jej budowę zakończono w roku 2010. Ciągnie się ona od okolic portu Keja aż nad brzeg jeziora Mamry. Na końcu promenady znajdziemy również obszar chroniony Natura 2000. Promenada jest połączona ze ścieżką rowerową. Idąc po promenadzie przejdziemy między innymi nad brzegiem Kanału Węgorzewskiego. Jest to świetna propozycja dla wszystkich spacerowiczów i rowerzystów, którzy pragną poznać w ciszy i spokoju piękno Mazur i mazurskiej przygody. Dodatkowo przy promenadzie znajdziemy liczne lokale gastronomiczne, jak również wypożyczalnie sprzętu kajakarskiego oraz czartery żaglówek.

Trasa Na Zwierzyniecki Róg 18 km

Ta trasa piesza ma prawie 18 kilometrów długości zatem jak na trasę pieszą jest dość długa. Nie mniej jednak warto się zmobilizować i przejść ją, bo napotkamy po drodze wiele interesujących rzeczy. Zaczyna się w Pięknym Brzegu. Następnie kierujemy się wzdłuż brzegu jeziora Święcajty na północ do ulicy Jasnej, apotem ul Zamkową na Plac Wolności. Od Placu Wolności przez ulicę Krótką, przez Ruską Wieś i wracamy do Węgorzewa. Od Placu Wolności idziemy w stronę ulicy Pionierów, a tam na skrzyżowaniu z ulicą Zamkową musimy skręcić w lewo i dalej iść prosto.
Jeśli pójdziemy zgodnie z „instrukcją” przejdziemy przez most na Kanale Młyńskim. W tamtym miejscu będziemy mijać mleczarnię praz Park Jubileuszowy imienia Cesarza Wilhelma II. Następnie skręcamy w lewo na ulicę Krótką i po lewej stronie ukażą się nam ruiny zakładu drzewnego. Kawałek dalej będziemy mogli podziwiać piękny dwór klasycystyczny pochodzący z XIX wieku oraz pozostałości po parku podworskim.
Gdy będziemy iść w stronę Ruskiej Wsi zobaczymy charakterystyczny punkt czyli stację benzynową. Mijając domki letniskowe zobaczymy piękną panoramę Jeziora Mamry. Dalej miniemy dawną stację WOPR i przejdziemy przez lasek w stronę pola namiotowego. Gdy będziemy już na polu namiotowym musimy udać się w prawo do lasu, tam zejdziemy w dół zniszczonym asfaltem. Później już podążymy z powrotem do Węgorzewa i ulicą Łuczańską wrócimy do Ośrodka

Trasa Wzdłuż Pętli Węgorapy 11 km

Trasa jest jedną z najkrótszych tras, bo ma zaledwie niespełna 11 kilometrów długości. Ogólny przebieg trasy: Zaczyna się w Pięknym Brzegu. Następnie kierujemy się wzdłuż brzegu jeziora Święcajty na północ do ulicy Jasnej, aż znajdziemy się w Parku Miejskim, dalej przystań Żeglugi Mazurskiej, nadbrzeże Kanału Młyńskiego, jaz Vęgoria, ogródki działkowe, ulica 11 Listopada, ulica Kraszewskiego i powrót do Parku Miejskiego. Następnie możemy wrócić do Ośrodka ul. Łuczańską w kierunku na Giżycko.
Musimy iść cały czas zgodnie z brzegiem rzeki Węgorapy. Będziemy kierować się na drewniany mostek, później przejdziemy aleją nadbrzeżną w stronę ulicy Zamkowej. Miniemy pocztę i cały czas prosto podążymy w stronę mostu żelaznego do przystani Żeglugi Mazurskiej. Następnie pójdziemy wzdłuż ogródków działkowych. Za chwilę miniemy mleczarnię i udamy się w stronę mostu kolejowego. Przejdziemy pod mostem na stadion miejski.
Za stadionem skręcimy w lewo i zejdziemy schodami, by pójść wzdłuż kanału. Za jakiś czas dojdziemy do ulicy Armii Krajowej, a stamtąd udamy się do centrum Węgorzewa. Miniemy cmentarz i skręcimy na ulicę Konopnickiej, idziemy w prawo i znowu w prawo, przetniemy starą linię kolejową. Znajdziemy się między ogródkami działkowymi a rzeką.
Niedaleko mostu wejdziemy na ulicę 11 Listopada. Przy szkole skręcimy na drogę gruntową – jest to ulica Teatralna. Mijamy kolejne cmentarze, zaraz będziemy na ulicy Kraszewskiego. Stamtąd wrócimy do Parku Miejskiego.