Miejsce wędkowania

Jezioro ŚWIĘCAJTY znajduje się w krainie Wielkich Jezior Mazurskich, łączy się z jeziorami Mamry i Stręgiel, jest dosyć głębokie , max 28 m. Linia brzegowa jest urozmaicona wieloma zatokami. Przy brzegach rośnie szeroki pas roślinności szuwarowej i tam najlepiej jest zasadzić sie latem na grubą rybę. Jezioro Święcajty jest przepięknym akwenem dla tych którzy kochają przyrodę a przede wszystkim wędkowanie.

REGULAMIN POŁOWU: Połów ryb na jeziorze Święcajty w/g zasad gospodarstwa rybackiego PZW w Suwałkach.

GATUNKI RYB NAJCZĘŚCIEJ  WYSTĘPUJĄCE W JEZIORZE ŚWIĘCAJTY

PŁOĆ

SZCZUPAK

LESZCZ
okon
OKOŃ

wegorz
WĘGORZ

SANDACZ

Jezioro Święcajty

Położone jest w województwie warmińsko-mazurskim, na południe od Węgorzewa. Należy do Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Właściwie to jest to odrębna część jeziora Mamry. Jego powierzchnia wynosi prawie 870ha, a długość ponad 5,5 km. Są tu dwie duże zatoki Kalska i Paluszek. Linia brzegowa jest dość długa i wynosi ponad 18 kilometrów. Niestety nie jest ona zbyt rozwinięta. Na powierzchni jeziora znajdują się dwie wyspy. Maksymalna głębokość tego zbiornika wynosi 28, a średnia to prawie 9 metrów. Brzegi częściowo porośnięte roślinnością wynurzoną, stwarzają bardzo dobre warunki do rozwoju i bytowania ryb. Dno zbiornika jest urozmaicone kilkoma podwodnymi górkami i płyciznami. Raczej twarde tylko w miejscach płytszych muliste.

Jezioro jest świetnym łowiskiem przez cały rok. Ryb jest sporo i nie ma większych trudności w ich pozyskaniu. W okresie od wiosny do jesieni to doskonałe miejsce na połowy szczupaków. Warto ich poszukać w okolicach podwodnych stoków i rozległych trzcinowisk w południowej części jeziora. W jeziorze występuje sporo białej ryby, której stada są obstawione dużymi egzemplarzami tego gatunku. W jeziorze jest sporo okonia, ale jego najlepsze połowy warto odłożyć na późną jesień lub zimę. Jak tylko pojawia się pokrywa lodowa, warto poszukać tych ryb w okolicach podwodnych górek. Można tu się spotkać z pięknymi okazami, których masa przekracza 1,5 kg. Jezioro to jest również doskonałym miejscem do połowu leszcza i płoci. Kilkudniowe nęcenie może nas obdarzyć rybami jak mało które z jezior w tym regionie Polski. W akwenie tym występuje również sandacz, którego narybek jest sukcesywnie wprowadzany podczas zarybień już od kilku lat. Pozwala to żywić nadzieję, że pogłowie tej ryby będzie coraz większe. Oprócz wyżej wymienionych gatunków, warto wymienić jeszcze następujące: sum, sieja, lin, ukleja. Niewątpliwą atrakcję jest również występowanie w Święcajtach węgorza. Ryby tej warto szukać w płytkich zatokach i nad dywanami roślinności. To trochę odizolowane jezioro jest ciekawą alternatywą dla gwarnych jezior centralnych Mazur. Nie jest ono poddane tak dużej presji wędkarskiej. Ze znalezieniem noclegu czy też wypożyczeniem dobrej łodzi wędkarskiej nie powinniśmy mieć tu żadnych problemów. Na brzegu jeziora jest dość dużo dobrych pomostów wędkarskich, z których swobodnie możemy wędkować.

Mając do dyspozycji taki ogrom wody, wędkarze mogą stosować wszystkie metody np:

 1. Spławikowa- czyli łowienie ryb spokojnego żeru,
 2. Gruntowa,
 3. Spinningowa – łowienie ryb drapieżnych,
 4. Tollingowa,
 5. Żywcowa – łowienie na tzw. żywą lub śniętą rybę,
 6. Podlodowa – łowienie ryb pod lodem.

Wymiar ochronny to długość ryby od początku pyszczka do najdalszego miejsca płetwy ogonowej.  Oto wymiary i okresy ochronne najbardziej popularnych ryb w naszych wodach.  Zgodnie z obowiązującymi przepisami, rybacki użytkownik wód może zwiększyć te parametry.

RybaOkres ochronyWymiar ochronny
KaraśNie maNie ma
KrąpNie maNie ma
KarpNie ma30 cm
LeszczNie maNie ma
LinNie ma25 cm
Miętus1 grudzień - 28/29 lutyNie ma
OkońNie maNie ma
PłoćNie maNie ma
Sandacz1 styczeń - 31 maj45 cm
Sieja15 październik - 31 grudzień35 cm
Sum1 styczeń - 30 czerwiec70 cm
Szczupak1 styczeń - 30 kwiecień45 cm
WęgorzNie ma45 cm
WzdręgaNie ma15 cm

W ciągu doby można zabrać łącznie 10 sztuk niżej wymienionych gatunków:

 1. SUM – 1 szt
 2. KARP, SANDACZ, SZCZUPAK – łącznie 3 szt
 3. SIEJA, WĘGORZ, LIN – łącznie 4 szt
 4. LESZCZ – 10 szt

Ryby innych gatunków nie wymienionych wyżej można zabrać z łowiska w ilości 5 kg w ciągu doby.

 1. Przed przystąpieniem do wędkowania, ustal do kogo należy łowisko i czy nie obowiązują specjalne ograniczenia.
 2. Nie zapomnij posiadać przy sobie: karty wędkarskiej i aktualnej licencji.
 3. Przy wyborze i zajmowaniu stanowiska, pierwszeństwo ma ten, kto przybył pierwszy. Patrz odległości między wędkującymi.
 4. Wędki muszą być pod stałym nadzorem i należy posiadać specjalny przyrząd do wyciągania haczyka z pyszczka ryby.
 5. Po zakończeniu wędkowania, nie zapomnij zostawić po sobie czyste stanowisko. Żądaj tego od innych.
 6. Zachowaj ciszę i kulturę 😉